Панове реформатори, не чіпайте ці свята!

Наприкінці січня Інститут національної пам’яті виступив із законодавчою ініціативою скасувати в Україні вихідні дні на низку традиційних свят, серед яких і Міжнародний жіночий день (8 березня) та День Перемоги (9 травня). Керівник Інституту Володимир В’ятрович так пояснює подібне починання: «Неробочі дні в Україні – це офіційні вихідні, коли роботодавці зобов’язані надати працівнику оплачуваний вихідний. Таким чином, економіка України не працює, втрачаючи близько 30 мільярдів гривень.

Кожен вихідний день суттєво б’є по вітчизняній економіці. Всеукраїнський рух декомунізації – не лише перейменування вулиць, а й зміна наголосу чи й тотальна відміна певних державних свят. Наразі календар державних свят України містить релігійні, українські національні та радянські свята. Український Інститут національної пам’яті шляхом просування своєї законодавчої ініціативи прагне скасування свят часів тоталітарного режиму».

Проте низка суспільних інституцій та громадських організацій виступила проти такої ініціативи. Серед них і ГО «Національна платформа «Жінки за Мир», яка об’єднала 80 тисяч представниць прекрасної статі з усієї України. Зокрема, в організації вважають верхом цинізму забирати свята у жінок та ветеранів Великої Вітчизняної війни, перетворюючи 8 Березня та 9 Травня на звичайні, малозначущі дати в календарі. Крім того, члени Національної платформи дуже сумніваються, що стрімкому злету української економіки заважають саме кілька неробочих днів, а не некомпетентність державних посадовців.

«ВЧ» вирішили також долучитися до дискусії щодо доцільності відміни деяких червоних дат і поцікавилися думкою прилучан з цього приводу. Тож як ставляться мешканці міста над Удаєм до можливого скасування вихідних на Міжнародний жіночий день та День Перемоги?

Оксана ЧорноморецьОксана Чорноморець:

– Я дуже обурена намірами скасувати 8 Березня. По-перше, це один-єдиний день для жінок, коли чоловіки приділяють нам максимум уваги. А ще це єдина віддушина, яка на сьогодні є у матерів, дружин, сестер, чиї сини, чоловіки, брати нині воюють на Сході, хто поліг там за Україну. Стільки сліз уже пролито через цю війну. Так ще й свято у нас хочуть забрати. По-друге, 8 Березня – один із днів, коли нам, квіткарям, можна хоч щось заробити. Чимало з нас вирощують квіти самостійно, це наш заробіток, якого нас теж хочуть позбавити.

З приводу 9 Травня скажу, що це взагалі якийсь абсурд. Який ідіот, вибачаюся на слові, це вигадав?! Чи був він коли-небудь на війні? У цих ініціаторів чи то батьки, чи то діди з прадідами воювали проти нацистів. Вони хоча б про своїх рідних подумали. День Перемоги – пам’ять про них.

Наталія ЧернихНаталія Черних:

– Я категорично проти відміни цих великих свят. Мені вже 60 років, і скільки себе пам’ятаю, стільки відзначається Міжнародний жіночий день. А тепер що виходить: у нас свята вже не буде? Це така повага до жінок у наших керівників?! За 9 Травня я і говорити не хочу. Про відміну цього святого дня не повинно бути й мови. Скільки мільйонів людей віддали життя за ту Перемогу, а ми подібними ініціативами знецінюємо їхній безсмертний Подвиг.

ВолодимирВолодимир:

– Наскільки я чув, вихідний хочуть перенести з 9-го на 8 травня. В принципі, саме того дня і було підписано мир, а ми самі почали святкувати День Перемоги 9-го. Тому якщо перенесуть, то хай так і буде. Але, з іншого боку, це свято для кількох поколінь стало традиційним. Його відміну хворобливо сприймуть сотні тисяч людей, а особливо старики. Молодь, на мою думку, поставиться до цього байдуже. Як не гірко це звучить. А от скасування 8 Березня – погана ідея. Жінки завжди з трепетом очікують його. Цей вихідний особливої погоди не зробить. Тож я його залишив би.

МаріяМарія:

– Відміна вихідних на 8 березня та 9 травня покликана підвищити продуктивність праці в Україні, аби ми досягли більшого. Це нормально. А загалом до скасування червоних дат – Міжнародного жіночого дня і Дня Перемоги – ставлюся нейтрально. Те ж 8 Березня для мене що є, що немає.

Ігор СелюхІгор Селюх:

– Треба, щоб 8 Березня відзначалося. Цьому святу вже бозна скільки років, тим паче, що воно міжнародне. І у ветеранів не можна забирати День Перемоги. У кожного діди-прадіди воювали. Як їх не згадати 9 травня, не пом’янути? Ініціативу Інституту національної пам’яті сприймаю негативно.

ІгорІгор:

– Моя думка така: до будь-яких змін необхідно підходити зважено, вивчивши всі «за» та «проти». 9 Травня – це національна пам’ять поколінь. І як учитель історії можу сказати, що її необхідно берегти. День Перемоги над нацизмом традиційно святкується в Європі 8 травня, бо мирний договір був підписаний саме того дня за кілька хвилин до опівночі. Але за часом Радянського Союзу, та й нинішнім українським, це вже було 9 травня. Тому причин щось відміняти чи переносити на інші дати я не бачу. Про 8 Березня скажу просто: не треба відбирати свято у прекрасної половини людства. У нас, на жаль, немає інших дат, коли вшановують Жінку. Виходить якась дискримінація, котрої не слід допускати.

Можна констатувати, що позиція переважної більшості опитаних, як і загалом українців, одностайна: панове реформатори, не чіпайте загальнонаціональні улюблені свята – Міжнародний жіночий день і День Перемоги. Їх відзначали наші діди, наші батьки, їх святкуємо ми, робитимуть це й наші діти та онуки. Тож перш ніж щось починати, варто дослідити думку людей. Вона, до речі, дуже часто не співпадає з чиїмись незрозумілими, нерозумними ініціативами.

Оцінити матеріал
(1 Голос)

Написати коментар

HTML-коди не дозволяються.Защита от спама - выполните задание:

Нас рахують

Украина онлайн

Яндекс.Метрика

Контакти

Редакція газети «Відомості Чернігівщини»

Адреса: вул.Незалежності, 61, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500, Україна
E-mail: ch.vedomosti@mail.ru
Контактні телефони: (04637) 3-45-14, (066) 161-06-15

Написати листа