Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної

Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної ВЧ

Успішна, самодостатня жінка. Цікаво, який образ намалювали ви у своїй уяві, прочитавши ці слова?

Років зо тридцять тому в нашому суспільстві вважалося, що успіх вимірюється кількістю дипломів про вищу освіту. Якщо ж не маєш жодного – як фахівця тебе не сприймали. Добре, що з часом ми усвідомили просту істину, на якій колись наголошував український поет-філософ Григорій Сковорода. Полягає вона в тому, що людина має зрозуміти своє призначення в житті, знайти «споріднену працю» і бути щасливою, займаючись нею. А навчання – в університеті, коледжі, ліцеї чи деінде – допоможе тобі досягти кращих результатів на шляху до своєї мети…

 

Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної

Успішна, самодостатня – так можна охарактеризувати прилучанку Олену Чорну. А ще вона вродлива, привітна і скромна. Коли мені сказали, що до редакції завітає досвідчений кондитер, я очікувала побачити вже немолоду, з не зовсім ідеальною фігурою жінку. Виявилося, що все якраз навпаки.

– Пані Олено, будь ласка, розкажіть трішки про себе. Ви родом із Прилук?

– Так, це моє рідне місто. Народилась я 7 грудня 1984 року. Після закінчення школи №2 стала на облік у Центрі зайнятості. Там давали направлення на навчання за кількома спеціальностями, і я обрала фах кухаря-кондитера.

– А чому? Мріяли про цю професію зі шкільної парти?

– Потяг до кондитерської справи з’явився у мене ще в дитинстві. Моя бабуся пекла дуже смачні вироби з тіста, і я з раннього віку почала цікавитися цим, завжди намагалася допомоги їй. Уже років з 12-13 пробувала сама пекти пиріжки, булочки, варила цукерки.

Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної

А ще на вибір професії вплинуло те, що я люблю малювати, займатися дизайном. Свого часу відвідувала гуртки образотворчого мистецтва. Робота кондитера якраз і дозволяє проявити художні здібності. Тепер малюю на своїх виробах.

– Де опановували ази й премудрості кондитерської справи?

– Спочатку в Чернігівському професійному училищі №16. До речі, навчалася там не три, як звичайні студенти, а лише один рік і вісім місяців. Потім була п’ятимісячна практика в обласному центрі. Одразу після училища вступила до Чернігівського комерційного технікуму на відділення «Технологія харчування», здобувала заочно спеціальність техніка-технолога. Поєднувала навчання з роботою на прилуцькому Комбінаті шкільного харчування «Шкільний». Так і працюю там кондитером із 2003-го. На сьогодні маю 5-й, найвищий, розряд.

Напевно, місцем роботи Ваша діяльність не обмежується? Готуєте для близьких людей на дні народження, інші свята?

– Для рідних, друзів, знайомих – завжди. Тож нерідко займаюсь улюбленою справою й у вихідні.

Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної

– Чоловікові подобається Ваша робота?

– Подобається. До речі, він також навчався на кухаря-кондитера, але жодного дня не працював за фахом. Це не його покликання.

– Що найбільше з Ваших виробів полюбляють домочадці?

– Два мої синочки (п’ятирічний Назар й одинадцятирічний Даніл) – празький торт. У чоловіка великої пристрасті до випічки немає. Хіба що заварні тістечка, а з тортів – «Наполеон», бо він не надто солодкий.

– А себе вважаєте солодкоїжкою? Як Вам удається при такій професії залишатися стрункою?

– Солодким не зловживаю. Можливо, тому, що весь час маю справу з ним. А на свята, коли напередодні доводиться виготовляти багато тортів, солодкого й поготів не хочеться, тож за столом зазвичай налягаю на фрукти.

– Рецепт якого торта, на Вашу думку, є найпростішим?

– Мабуть, бісквітного з масляним кремом. Головне в приготуванні бісквіта – добре збити яйця з цукром, щоб маса була дуже пухкою, й обов’язково просіяти борошно. Також важливо строго дотримуватися вказаних пропорцій інгредієнтів. Для випічки в домашніх умовах треба взяти 1,5 склянки цукру і 2 склянки борошна (їх вага однакова) на 6 яєць, а на кондитерському виробництві береться 12 яєць і по 350 грамів цукру й борошна. Ще одне правило: щоб бісквіт не сідав, слід дуже обережно вводити в яєчну масу борошно, розмішуючи тісто в один бік (так воно швидше стане однорідним). Форму для бісквіта бажано застелити пергаментним папером.

Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної

– Олено Володимирівно, Ваші торти – не просто коржі, перемащені кремом, а справжні витвори мистецтва. Оті всі фігурки, які прикрашають їх, самі виготовляєте чи десь купуєте?

– Переважна більшість – мого власного виробництва. Можна, звісно, придбати готові прикраси, та я люблю повозитися з ними сама.


– Сучасні кондитери все частіше використовують мастику. Із чого її роблять?

– Є багато видів мастики. Найпопулярніша зараз – із жувального зефіру маршмелоу. Його розтоплюють на водяній бані, додаючи лимонний сік або розведену у воді лимонну кислоту, а потім з’єднують із цукровою пудрою і вимішують, як тісто. Виходить м’яка, пластична маса, з якої зручно ліпити, бо вона довго не застигає. Уже готові фігурки можна розфарбовувати в потрібний колір харчовими барвниками.

Мастика, яку я використовую при виготовленні квітів, робиться на основі желатину та цукрової пудри. Желатин замочується до набухання, розтоплюється на водяній бані, а потім також вимішується з цукровою пудрою. Така мастика довго тримає форму, однак для покривання торта вона не підходить, тому що крихка.

Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної

– Зізнайтеся чесно, чи можна у кондитерській справі обійтися без барвників, підсилювачів смаку, ароматизаторів?

– Так, можна. Але при цьому смак виробу буде менш насиченим, а колір – не таким яскравим. Натуральні барвники, наприклад, буряковий і морквяний соки, не зафарбують масу настільки, як цього хотілося б.


– Алкоголь у тортах використовуєте?

– За бажанням замовника. Медовики такої процедури не потребують, їх достатньо змастити кремом. А от коржі для бісквітного й празького тортів просочують сиропом з коньяком. Останнього додають зовсім трохи, виключно для присмаку й запаху. Із ароматизаторів у заварні креми кладуть ванілін або есенцію, теж у малих кількостях.

– Я знаю, що в складі колективу комбінату «Шкільний» Ви брали участь у конкурсах професійної майстерності…

Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної

– У 2004 році, коли директором була Лідія Станіславівна Сердюк, ми їздили на І Міжнародний фестиваль слов’янської кухні, що проходив у Чернігові та Києві. Наша команда представляла торти, тістечка й десерти. Рецепти брали як традиційні, так і розроблені самостійно. Журі оцінювало якість приготування, смак та оформлення виробів. І прилучани вибороли тоді призові місця. Особисто я була відзначена двома дипломами, срібною і золотою медалями. Також нагороджена золотою медаллю за участь у Київському міжнародному кондитерському ярмарку, дипломом V Фестивалю кулінарного мистецтва України за ІІІ місце в арт-класі з кондитерського мистецтва в номінації «Святковий торт». Маю Подяку міського голови м. Прилуки і Почесну грамоту виконкому Прилуцької міської ради.

– А самі від себе не хотіли б узяти участь у якомусь кулінарному телешоу? Зараз їх немало.

– Якось не думала про це. Хоча телепередачу «МастерШеф», дитячі кулінарні шоу часто дивимося всією родиною.

– На Вашій сторінці у соцмережі виставлені фото близько 500 тортів. Очі розбігаються! Можете похвалитися розробленими особисто Вами рецептами?

tort-7

– Тісто й креми я використовую в основному стандартні, але час від часу експериментую. Наприклад, празький торт зазвичай роблять зі згущеним молоком, але смачно виходить ще й зі сметанним кремом. Для медовика теж можна брати різні креми.

Постійно імпровізую з добавками: фруктами, сухофруктами, горіхами. Один із найцікавіших моїх тортів – бісквітний з маком, а крем у ньому – з курагою, горіхами й чорносливом. Я побоювалася, що буде перебір з інгредієнтами, але виріб удався.

– Скільки приблизно часу йде на приготування торта?

– Якщо треба обтягувати виріб мастикою, виліплювати фігурки, розфарбовувати їх, то годин зо 6-7.

– Звідки черпаєте нові ідеї?

– Спілкуюся з колегами, багато інформації беру з Інтернету. Технологію приготування я вивчала, а щодо дизайну й оформлення, то тут фактично самоучка. Щось прочитала, щось підказали на роботі, щось запозичила під час поїздок на конкурси.


– Не плануєте відкрити власну справу, приміром, кондитерську?

– Бажання таке є, але наразі немає фінансів на його здійснення. Якби була можливість, то, звісно, відкрила б.

Близько 500 тортів від суперкондитера Олени Чорної

– Магазинні торти й тістечка Ваша сім’я споживає? Ви, як професіонал, легко розпізнаєте торти, де багато так званої хімії?

– Цукерки іноді купуємо, а випічку – ні. Що стосується «штучних» тортів, то після їх вживання відчувається неприємний присмак. Та й термін придатності у натурального виробу не місяць, а лише доба. У Прилуках продається чимало тортів зі штучними кремами з порошків: білковими, вершковими, заварними тощо. Я ж працюю лише з натуральними продуктами.

– Ваші синочки самі ще не готують?

– Ще ні, але вони завжди раді проявити себе в дизайні, їм цікаво щось домалювати, прикрасити, виліпити. Молодший син залюбки допомагає мені не тільки з тортами, а й з іншими стравами.

– Ви можете назвати себе щасливою людиною? Що вважаєте головним у житті?

– У мене є сім’я, діти, для яких потрібно жити, творити. Я вважаю, щастя полягає саме в цьому. Також важливо для людини займатися тією справою, яка їй подобається. Коли робота не до душі, працювати важко і нецікаво.

– Міцного здоров’я, достатку, поменше розчарувань, а ще – не брати негаразди близько до серця.

Людмила Михайлюк

Оцінити матеріал
(0 голосів)

Написати коментар

HTML-коди не дозволяються.Защита от спама - выполните задание:

Нас рахують

Украина онлайн

Яндекс.Метрика

Контакти

Редакція газети «Відомості Чернігівщини»

Адреса: вул.Незалежності, 61, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500, Україна
E-mail: ch.vedomosti@mail.ru
Контактні телефони: (04637) 3-45-14, (066) 161-06-15

Написати листа