Через них ми говоримо з Богом

Через них ми говоримо з Богом Через них ми говоримо з Богом ВЧ

Людина не може прожити без віри. І хто що б не говорив, але глибоко в серці кожен таїть сподівання на Вищі Сили. Адже часто у житті трапляються ситуації, коли на душі надзвичайно кепсько, коли хворіють рідні, коли все знайоме нам рушиться. І тоді ми у щирій молитві звертаємося до Бога, просимо Ісуса Христа чи Діву Марію заступитися за нас, допомогти, розрадити. Звертаємося через ікони.

Через них ми говоримо з БогомНапевно, нині немає жодної української оселі, де б не було лику Сина Божого, Його Матері чи когось зі святих. Та на початку ХХ століття Україні довелося пережити хвилю богоборства. Більшовики, що прийшли до влади після Жовтневої революції 1917 року, заходилися нищити храми. Найбільше лютували над образами. Віруючі, хто як міг, рятували ікони. Чимало їх віддавали до музеїв, сподіваючись, що хоч там вони будуть у безпеці. І дійсно, засновник Прилуцького краєзнавчого музею Василь Маслов у такий спосіб зберіг багато образів. Нині вони знаходяться у фондах установи. Але приходить час, коли їх слід показати людям.

7 квітня, у свято Благовіщення, в краєзнавчому музеї Прилук відкрилася виставка ікон «З Богом у душі».

– Ми представляємо відвідувачам близько 30 ікон із нашої колекції, – говорить директор музею Тетяна Зоць. – Найстаршим із них – різьбленим на дереві зображенням архангелів Михаїла та Гавриїла – понад 300 років. Вони створені у XVII столітті і відносяться до українського, або, як його ще називають, козацького бароко. Ікона несе в собі надзвичайну енергетику. Тому дану експозицію ми розглядаємо не тільки як мистецьку, а й як духовну. Релігія відіграє одну з ключових ролей у формуванні державності. Зараз, коли в Україні складна політична ситуація, людям, як нам здається, бракує доброти, якогось розуміння одне одного. Тому ми, відкривши виставку, спонукаємо їх звертатися до Бога, аби знайти відповіді на свої запитання.

Через них ми говоримо з БогомЧерез них ми говоримо з БогомПереважна більшість ікон, представлених у музеї, – ХІХ століття. Вони написані олійними фарбами, а також вирізьблені на дереві, викарбувані на металі. Окрім ликів Ісуса Христа та Діви Марії, присутня чимала кількість євангельських сюжетів, як то Хрещення, Стрітення, Преображення Господнє, Сходження Святого Духу, Тайна вечеря, Покров Пресвятої Богородиці. Звісно ж, знайшлося місце на виставці й образам святих Миколая, Пантелеймона, Варвари, а також святителя Іоасафа Бєлгородського, чудотворця Прилуцького.

– Ікони посідають у житті людини значне місце, – переконаний служитель Стрітенського собору, ієрей Сергій. – Часто буває, що людині немає з ким розділити свої проблеми чи радощі. Ми можемо говорити з друзями, батьками, але часто не все можемо сказати один одному. І лише перед іконою відкриваємо душу, бо через неї розмовляємо з Господом.

Уважно слухали священика дев’ятикласники гімназії №5, котрі завітали на відкриття експозиції разом з учителем трудового навчання Оксаною Чепурною. Її вишиті ікони доповнили виставку «З Богом у душі». Хлопців та дівчат дуже зацікавили розповіді працівників музею про історію українського іконопису, чудотворні ікони, які є у нашому краї. Своїми дитячими спогадами з присутніми поділився місцевий художник Петро Мироненко:

Через них ми говоримо з Богом– У мене тітка була монахинею Седнівського монастиря. І коли більшовики його закривали, то вона дивом зуміла врятувати кілька ікон. Вони потім знаходилися в нашому селі у спеціальній хаті-молільні. Туди ходили всі односельці. І мене мама водила. Я бачив ті масштабні прекрасні образи, вони запали мені в душу на все життя. Це чудово, що у нашого музею є таке зібрання. Адже в ньому збережена культурна та духовна пам’ять українського народу.

Виставка діятиме до 11 травня. Тому насолодитися спогляданням неперевершених образів час є у кожного. І це варто зробити, особливо у святкові великодні дні. Адже дивлячись на спокійні, просвітлені лики святих, сповнюєшся неймовірною духовною силою. Після цього хочеться стати кращим...

Роман Марусич

Оцінити матеріал
(0 голосів)

Написати коментар

HTML-коди не дозволяються.Защита от спама - выполните задание:

Нас рахують

Украина онлайн

Яндекс.Метрика

Контакти

Редакція газети «Відомості Чернігівщини»

Адреса: вул.Незалежності, 61, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500, Україна
E-mail: ch.vedomosti@mail.ru
Контактні телефони: (04637) 3-45-14, (066) 161-06-15

Написати листа