Косметичні зміни на кшталт відставки Кабміну Україні вже нічого не дадуть

Конституція від Опозиційного уряду пропонує абсолютно нову систему влади

Косметичні зміни в системі влади на кшталт відставки Кабміну чи розпуску Парламенту та його перевиборів Україні вже нічого не дадуть. Щоб подолати глибоку політичну кризу, відродити зруйновану економіку, потрібен глобальний крок − прийняття нової Конституції. Опозиційний уряд розробив і 22 лютого презентував її проект, який планує винести на всенародне обговорення. В опозиції бачать Україну унітарною державою з однією державною мовою – українською − і вважають, що в Конституції треба прибрати конфлікт інтересів Президента та Прем’єра. Проект Основного Закону передбачає створення суспільства рівних можливостей із соціально орієнтованою економікою і реальною незалежністю територіальних громад.

Про це на презентації проекту нової Конституції розповів голова Опозиційного уряду Борис Колесніков.

Політик наголосив, що ситуація в Україні сьогодні «вкрай критична і трагічна». Відставка Кабміну чи його переформатування не виведуть країну з кризи, наслідки якої відчувають на собі всі верстви населення. Реформування потребує система управління країною, і зробити це можна лише через прийняття нової Конституції.

− Усі завжди шукають національну ідею. Ми в Україні теж говоримо про неї останні 25 років. Національна ідея для більшості країн та народів світу – створення суспільства рівних можливостей. У цьому словосполученні закладено все. Члени суспільства мають абсолютно рівні можливості у вихованні, освіті, медицині, соціальному ліфті. Слід сказати, що ще жодна країна світу не створила суспільства рівних можливостей. Але багато країн близькі до даної моделі. Для цього необхідно побудувати соціально орієнтовану ринкову економіку. Чим ефективніше працюватиме економіка України, тим більше буде грошей для вирішення соціальних питань, − заявив Прем’єр-міністр Опозиційного уряду.

За його словами, підготовлений опозицією проект Конституції виключає політичні кризи, що вже стали для України хронічною хворобою і заважають їй рухатися вперед. Не встигне народ обрати нову владу, як у лавах її представників починаються чвари та протистояння. За таким сценарієм Україна живе десятиліттями. Він дає хороший матеріал для ток-шоу. А що дістається людям? – Нічого, окрім зубожіння, зневіри та розчарування. Конституція 1996 року – Конституція президентської республіки. На думку очільника Опозиційного уряду, ця система більш-менш нормально працювала до 2004-го, поки не були ухвалені зміни, які встановили двовладдя – Президента і Прем’єра. Відтоді система працює лише у випадку, коли вони є членами однієї партії. Достатньо згадати конфлікт Президента Віктора Ющенка і Прем’єр-міністрів Юлії Тимошенко та Віктора Януковича, співпрацю Ющенка зі своїм однопартійцем Юрієм Єхануровим. Конфлікт Президента і Прем’єра у проекті нової Конституції, запропонованому Опозиційним урядом, відсутній. Опозиція виступає за парламентську форму правління, бо, як показує практика, будь-який сильний керівник держави рано чи пізно приречений стати диктатором.

Якою ж буде система влади в Україні, якщо народ підтримає парламентську форму правління? По-перше, замість Верховної Ради у нас з’явиться Національна Асамблея. Це буде Парламент України, що складатиметься із Палати представників і Палати депутатів. У Палаті представників (верхній палаті) буде 35 депутатів – по одному від 1 мільйона виборців. Відповідно, ЦВК поділить територію країни на 35 округів. До Палати депутатів (нижньої палати) за відкритими списками політичних партій, де будуть вказані всі без винятку кандидати, обиратимуться 150 чоловік. Борис Колесніков упевнений, що радикальне скорочення кількості депутатів (нині їх у Верховній Раді 450) одержить всенародну підтримку. Адже це не тільки економія бюджетних коштів, а й підвищення ефективності роботи депутатського корпусу та переміщення центру влади на місця, у регіони.

За новою Конституцією, відповідальність за країну лежатиме на Національній Асамблеї. Вона обиратиме Президента України, ухвалюватиме рішення щодо введення воєнного чи надзвичайного стану, затверджуватиме кандидатуру Генпрокурора і звільнятиме його, розглядатиме звіт Кабміну про виконання Держбюджету, призначатиме вибори до Національної Асамблеї, її окремих палат та органів місцевого самоврядування.

На Палату представників (верхню палату) буде покладено наступні функції: затверджувати і підписувати закони, прийняті Палатою депутатів; застосовувати до проектів законів право вето; ратифікувати міжнародні угоди; затверджувати військову доктрину і весь склад ЦВК; призначати керівників СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Національного антикорупційного бюро; розпускати Палату депутатів, якщо протягом місяця не сформовано Кабінет Міністрів і не затверджено Державний бюджет. Палата депутатів (нижня палата) прийматиме закони України; затверджуватиме весь склад Кабміну та Програму його діяльності на 1 і 4 роки; за результатами звіту Кабміну про виконання Програми відправлятиме його у відставку простою більшістю (у разі явного невиконання Програми повноваження можуть бути припинені достроково 2/3 голосів); призначатиме і звільнятиме голів Нацбанку та Антимонопольного комітету, голову і всіх членів Рахункової палати, голову Фонду держмайна, уповноваженого Національної Асамблеї з прав людини; затверджуватиме Державний бюджет і контролюватиме його виконання. Партія, яка перемогла на виборах, отримуватиме 50% + 1 мандат і формуватиме парламентську коаліцію.

За парламентською опозицією конституційно закріплюється право на: висування кандидатури спікера Палати депутатів, голів Рахункової комісії, Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Кандидатура Президента України вноситиметься фракцією Палати депутатів, або щонайменше 10-ма депутатами Палати представників, або шляхом самовисування (за підписами 500 тисяч громадян України). Повноваження Президента – Верховний Головнокомандуючий Збройних Сил, має право законодавчої ініціативи, нагороджує державними нагородами, ухвалює рішення про надання і припинення громадянства України, надання притулку в Україні, здійснює помилування.

Сфера повноважень Кабінету Міністрів, визначена проектом Конституції, − національна безпека, зовнішня політика та міждержавні економічні відносини, національна інфраструктура, формування і виконання Держбюджету, митна і фіскальна політика. Кандидатура Прем’єр-міністра вноситиметься партією, котра перемогла на виборах.

− Нинішня влада дуже любить лаяти федерації. Проте це не заважає їй бігати з простягнутою рукою за провідними федераціями світу – США та Німеччиною, − сказав, презентуючи проект Конституції, Борис Колесніков. – Але, враховуючи відсутність політичної культури в Україні, великі ризики щодо її розпаду, загрозу територіальній цілісності, ми наполягаємо на унітарній моделі розвитку нашої держави з найширшими повноваженнями місцевих рад. Єдина державна мова – українська. При цьому обласні, а в деяких випадках і міські ради будуть наділені правом визначати та фінансувати використання на своїй території інших мов. Єдиним джерелом влади, безумовно, буде народ.

Проектом Конституції передбачено заборону щодо зміни правил проведення виборів органів влади всіх рівнів за 1 рік до виборів, прозорість і публічність фінансування виборчих кампаній. У більшості країн світу не тільки повністю відкрита для виборця інформація про джерела фінансування політичних партій, а й встановлені квоти на нього. Такі ж правила опозиція хоче запровадити в Україні. Особлива роль відводиться місцевим та всеукраїнським референдумам, адже це думка народу, з якою зобов’язана рахуватися влада.

Конституція, розроблена Опозиційним урядом, у рамках незалежності й територіальної цілісності України надає регіонам набагато більше повноважень, ніж вони мають на сьогодні.

− Головне – децентралізація. Влада повинна починатися із села, району, міста, − зазначив Борис Колесніков. – Місцеве самоврядування – основа розвитку країни. Життя йде у селі, у місті, а нинішні Кабінет Міністрів, Адміністрація Президента і Верховна Рада нічого, крім вуглекислого газу, не виробляють. Вони тільки розподіляють гроші, які заплатили українські громадяни і український бізнес. Формування і виконання Держбюджету при всіх п’яти президентах і майже двадцяти урядах – першорядна причина конфліктів та суперечок. Тому ми за аналогією з конституціями Німеччини і Канади одразу прописали, які доходи є доходами центру, а які – територій. За запропонованою нами моделлю місцеві ради розпоряджатимуться 70-80% коштів національного бюджету.

Згідно з положеннями нової Конституції, громадяни обиратимуть голів областей, районів, селищ, сіл та міських голів. Вибори обласних, міських та районних рад відбуватимуться за відкритими списками політичних партій. Склад виконкомів обласних, міських, районних і селищних рад формуватимуть керівники областей, міст, районів та селищ і затверджуватимуть сесії відповідних рад. Села і селища зможуть об’єднуватися у територіальні громади. Право об’єднатися буде і у районів та областей.

Органи місцевого самоврядування управлятимуть усіма сферами суспільного життя територіальних громад (муніципальною поліцією, охороною здоров’я, освітою, культурою, екологією, регіональною інфраструктурою), а також отримають право звертатися до Конституційного Суду України з питань захисту прав та інтересів громад, порушення принципу децентралізації, обмеження їх повноважень.

За прокуратурою, на адресу якої наразі звучить багато критики, залишиться єдина функція – підтримка державного обвинувачення у суді. Бо наявність інших функцій породжує корупцію.

Вивчивши світовий досвід, Опозиційний уряд дійшов висновку, що країни, які прагнули швидкого розвитку і хотіли побороти бюрократію, переносили свої столиці. Так зробили, наприклад, Бразилія і Казахстан.

− Наш уряд пропонує перенести столицю України із Києва до Канева – святих Шевченківських місць, − повідомив Борис Колесніков. – Аби кожен політик, приїжджаючи туди, розумів, що знаходиться біля витоків історії сучасної України. Ми вважаємо за потрібне відділити бізнес від політики, однак це не несе Києву жодних загроз. Він, як і Нью-Йорк в Америці, буде головним містом країни. А політики переберуться ближче до народу.

Мета нової Конституції – вивести Україну з політичної та економічної криз. Опозиція впевнена: життя суспільства за дійсно новими правилами принесе нашій країні успіх.

Більшість європейських країн – парламентські республіки. Україна, обравши цю форму правління, не буде першопрохідцем, вона просто використає передовий досвід заради власного руху вперед.

Опозиційний Прем’єр наголосив, що для прийняття нової Конституції необхідно провести всеукраїнський референдум. Аби народ сам визначився, яким він бачить майбутнє своєї держави.

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

КОНЦЕПЦІЯ:

● Національна Асамблея – Парламент України, що складається із Палати представників (35 осіб) і Палати депутатів (150 осіб).

● Партія, що перемогла на виборах, отримує 50% +1 мандат і формує парламентську коаліцію.

● Президент України – обирається Національною Асамблеєю.

● Кабінет Міністрів України – кандидатура Прем’єр-міністра України вноситься партією, що перемогла на виборах.

● Органи місцевого самоврядування управляють усіма сферами суспільного життя територіальних громад.

Оцінити матеріал
(0 голосів)

Написати коментар

HTML-коди не дозволяються.Защита от спама - выполните задание:

Нас рахують

Украина онлайн

Яндекс.Метрика

Контакти

Редакція газети «Відомості Чернігівщини»

Адреса: вул.Незалежності, 61, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500, Україна
E-mail: ch.vedomosti@mail.ru
Контактні телефони: (04637) 3-45-14, (066) 161-06-15

Написати листа