Інтернаціональний обов’язок виконали з честю

Інтернаціональний обов’язок виконали з честю Інтернаціональний обов’язок виконали з честю ВЧ

У світі понад 200 країн. Проте назва лише однієї з них викликає у покоління українців 80-х минулого століття гіркі спогади. Ця країна – Афганістан. Адже саме там сотням тисяч юнаків і чоловіків із колишнього СРСР довелося виконувати свій інтернаціональний обов’язок. Майже десять років ці мужні люди у надскладних гірських умовах воювали з повстанцями-моджахедами. Вітчизна дала наказ – і вони з честю виконали його.

Інтернаціональний обов’язок виконали з честюКерівництву СРСР знадобилися роки, аби зрозуміти, що наші хлопці не повинні гинути на чужій війні. 15 травня 1988-го розпочалося виведення обмеженого контингенту радянських військ з Афганістану. І рівно через 9 місяців генерал-лейтенант Борис Громов, котрий командував 40-ю загальновійськовою армією Червонопрапорного Туркестанського військового округу, останнім залишив цю середньоазіатську країну.

Через війну в Афгані 1979-1989 років зазнав значних людських втрат ледь не кожен народ СРСР. За офіційними даними, у збройному протистоянні загинуло 15 тисяч 051 чоловік, у тому числі 2 тисячі 378 українців. 54 тисячі солдатів та офіцерів зазнали поранень, чимало з них на все життя залишилися інвалідами. Тож день 15 лютого, коли завершилося виведення радянських військ з Афганістану, особливий для всіх, чию молодість обпалила та війна.

На сьогодні у Прилуках діють кілька громадських організацій афганців. Це Прилуцька міськрайонна Спілка ветеранів Афганістану при Українській спілці ветеранів Афганістану /воїнів-інтернаціоналістів/ (голова Олег Дем’яненко), «Ветерани Афганської війни та учасники бойових дій Прилуччини» (Володимир Нежиборець), Прилуцька міська спілка офіцерів-ветеранів Афганської війни та воєнних конфліктів в інших державах (Анатолій Кірічок). Загалом у місті мешкають понад 240, а в Прилуцькому районі – більше 100 воїнів-афганців. Від дня закінчення війни минуло 28 років, а спогади про неї досі живуть у пам’яті її ветеранів...

Цього року 15 лютого в актовій залі Прилуцької міськради відбулися урочисті заходи з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Зі словами подяки за вірність своєму обов’язку до воїнів-інтернаціоналістів звернулася міський голова Ольга Попенко. Виконала вона й приємну місію нагородження почесними грамотами виконкому найактивніших членів кожної із ГО афганців. Відзнаки одержали Григорій Білий, Ігор Боринський, Сергій Горбунов, Микола Демиденко, Олександр Коваленко, Олександр Куриленко, Ігор Мокрецов, Василь Нешта, Микола Пастух, Валерій Подобрей, Валерій Рябець. Також мер вручила грошову допомогу сім’ям загиблих земляків: Михайла Бородая, Ігоря Кірсенка, Сергія Колякіна, Володимира Малоголового, Василя Руденка, Анатолія Тищенка, Олега Черепа, Сергія Яременка. Матеріально підтримали родини героїв і благодійники та депутати. Серед них – голова Чернігівської обласної організації партії «Опозиційний блок», депутат облради Анатолій Мирошниченко. Допомогу від його імені передала депутат Прилуцької міськради Марія Шабалтас.

– Безперечно, 28-а річниця виведення військ з Афганістану – радісний день для тих, хто повернувся з тієї війни. Але він сумний для родичів воїнів, котрі загинули, виконуючи свій інтернаціональний обов’язок. Не знайти слів, що могли б утамувати біль сімей, у яких рідних забрала Афганська війна. Однак життя триває. І кожному з вас треба жити не лише за себе, а й за тих, кого вже немає з нами, – звертаючись до батьків та дружин полеглих афганців, сказала пані Марія. – Ваших синів та чоловіків не забувають. Ось уже 28 років українці згадують їх добрим словом. Пам’ять про них житиме у наших серцях вічно.

Теплі побажання на адресу бойових побратимів прозвучали з вуст Олега Дем’яненка й Володимира Нежиборця. Вони зичили всім воїнам-інтернаціоналістам здоров’я та благополуччя.

Під знамениту пісню «Чорний тюльпан», яку афганці завжди слухають стоячи, присутні пом’янули всіх полеглих на війні 1979-1989 років.

Опісля урочистостей відбулося покладання квітів до пам’ятного знака прилучанам, які загинули в Афганістані. Там же Благочинний 1-го Прилуцького округу, настоятель Спасо-Преображенського собору, протоієрей Миколай Котеленець відслужив заупокійну літію.

Минуло 28 років відтоді, як останній радянський солдат залишив афганську землю. Дехто говорить, що зараз уже не треба згадувати ту війну, що сьогодні у нас інші проблеми, інші цінності. І помиляється. Це необхідно кожному з нас. Треба згадувати події 1979-1989 років до тих пір, доки людство впевнено не скаже: «Ми не тільки не хочемо війни, ми зробили все, аби її ніколи не було!»

Сергій Новак

Оцінити матеріал
(0 голосів)

Написати коментар

HTML-коди не дозволяються.Защита от спама - выполните задание:

Нас рахують

Украина онлайн

Яндекс.Метрика

Контакти

Редакція газети «Відомості Чернігівщини»

Адреса: вул.Незалежності, 61, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500, Україна
E-mail: ch.vedomosti@mail.ru
Контактні телефони: (04637) 3-45-14, (066) 161-06-15

Написати листа